23 Mart 2009

Zambak

soğanlı bitkilerZambak (Lilium) zambakgillerden (Liliaceae) ve lalenin kardeşi. Soğanlı bitkilerden. Pullu bir soğanı var. Bahçede hem kültürlüsü hem de delisi var. Ormandan topladığımız delisi müthiş bir şey. Bembeyaz bir zambak (Lilium candidum _ Madonna Lily). Önce küçük bir ot yığını olarak hayatına başlıyor (Şubat sonu- Mart başı), giderek yemyeşil bir çalıya dönüşüyor. Sonra çalı birden enden boya vermeye başlıyor. Sopa gibi dimdik (tabii eğer arkası sağlamsa, rüzgara maruz kalmıyorsa ya da yakınından kaplumbağa geçmiyorsa) uzuyor (1 bazen 2 metreyi buluyor. Tabii bütün bunlar bu ot yığını da ne gereksiz diye sökmeye kalkmamışsanız oluyor. Ya da tam sökmeye hazırlanırken ucunda bir gonce şekilleniyor. Bunu görüp sökmeyi ertelemişseniz ne ala... Müthiş bir çiçek, hatta çiçekler açıyor (bu arada Mayıs ortalarına geldik).

Bilmiyorum, iyi yapıyor muyum ama ne gübre veriyorum ne de aşırı su. Muzların altında kendi hallerinde yaşıyorlar. Limon saksının altına ektiklerim biraz daha gösterişsiz büyüyor. Oysa oraya hem bol su veriyorum hem de bol keçi gübresi. Belki de muz onlara daha iyi geliyor. Kültürlü zambakları bu yıl ektim, bakalım sonuç ne olacak.
Zambakların tohum keselerinin görüntüsü de hiç fena değil. Ama doğrusu tohumlardan bir şey yetiştirmeyi pek beceremediğimden süs olarak bakıp duruyorum.